Древні поселення

Документально відомо, що Тарнопіль був заснований графом Тарновским по наказу короля Польщі Сигізмунда І (Зігмунда) у 1540 р., як писалось у грамоті - на пустому місці. Потім виявили дослідники, це було місце знищеного татарами давньоруського укріпленя Топільче чи Сопільче майже на схрещенні Куманського і Чорного шляхів – основних торгових шляхів, що проходили по наших краях. Як торгові артерії, напевне, використовувались і самі ріки, найбільше: Дністер, Серет і Збруч, Смотрич, Стрипа, Золота Липа…,- по яких товари човнами легко доставлялись до сухопутних шляхів або перевантажувались на човни і спускались аж до давнього Евксинського понту, потім Руського, і, на кінець, вже у наші часи Чорного моря. Земля була родюча, клімат досить м’який, засухи рідкі і з точки зору торгівлі місце дуже зручне.
Зручними для пересування шляхами по водорозділах рік користувались для набігів на нашу округу і різні кочові племена, як за давньоруських, так і за давніх польських часів. Здавна вважали, що Топільче чи Сопільче було повністю спалене під час просування татаро-монголів хана Батия до Карпат у 1240 р. 
Скоріш за все, назва поселення безпосередньо на місті нинішнього Тернополя дійсно була - Топільче, що відповідає польовому і болотяному характеру місцевості топонімічно і нашому словотворенню. Польський географ Людвік Дзедзіцький вперше у першій половині ХІХ ст. ґрунтовно дослідив, довів і у своєму географічному словнику вжив саме цю назву.
В давніх джерелах польова місцевість на схід від Серета звалась Биковен. А люди, що проживають на полях, – то пільці. Тому поселення – Топільче. Ще один можливий, варіант пояснення назви Топільче - слово «топі», тобто «болота», що колись вживалось і збереглось здавна у російській мові. Тобто в перекладі на сучасну мову виходить слово «Болотне». 
Підсумовуючи ці висновки логічно стверджувати, що назва Топільче - це місце проживання пільців (полян) на краю полів між болотами, що повністю підходить під розташування Тарнополя.
А чи існувало загадкове і співзвучне з Топільче поселення Сопільче? Слушно, напевне, припустити, що сумніви з’явились через їх близькі розташування і схожі назви, звідки і пішли плутанина та історична невизначеність. 

Поширюйте про нас інформацію у соцмережах!
Та отримуйте знижки!