+38 (096) 661 44 02  +38 (096) 734 48 56 excursions Mon - Fri: 9am - 6:30pm

How to Visit Ternopil

Trains to the Fayne Misto. Buy ticket online.

Train schedule because of Ternopil

Kiev - Ternopil

Number Route | | In the way
073А Moscow - Lviv 04:30 11:43 7 h. 10 min.
111О Kharkov - Lviv 05:25 13:43 8 h. 18 min.
747К Darnitsya - Lviv 06:55 12:43 5 h. 48 min.
357К Kiev - Rakhiv 14:40 21:56 7 h. 16 min.
049К Kiev - Truskavets 20:12 02:41 6 h. 29 min.
143К Kiev - Vorohta 20:19 03:50 7 h. 31 min.
129К Kiev - Uzhgorod 21:02 03:05 6 h. 3 min.
081Д Kiev - Chop 21:08 04:03 6 h. 55 min.
771О Kiev - Bratislava 23:24 07:32 8 h. 8 min.

Khmelnytskyi - Ternopil

Number Route | | In the way
049 Kiev - Truskavets 01:01 02:41 1 h. 40 min.
143К Kiev - Ivano-Frankivsk 01:56 03:50 1 h. 54 min.
081К Kiev - Uzhgorod 02:15 04:03 1 h. 48 min.
026Ш Odessa - Lviv 02:26 04:17 1 h. 51 min.
041П Dnipro - Truskavets 04:20 06:16 1 h. 56 min.
108Ш Odessa - Uzhgorod 05:38 07:32 1 h. 54 min.
120П Zaporizhzhia - Lviv 08:05 10:01 1 h. 56 min.
747К Darnitsya - Lviv 11:11 12:43 1 h. 32 min.
070Д Mariupol - Lviv 12:59 14:57 1 h. 58 min.
357К Kiev - Rakhiv 20:05 21:56 1 h. 51 min.

Ivano-Frankivsk - Ternopil

Number Route | | In the way
608К Chernovtsy - Moscow 03:21 11:34 8 h. 13 min.
144Л Vorohta - Kiev 17:01 22:10 5 h. 9 min.
136Л Chernovtsy - Odessa 18:24 23:47 5 h. 23 min.

Dnipro - Ternopil

Number Route | | In the way
041П Dnipro - Truskavets 14:30 06:16 15 h. 46 min.
086П Новоолексіївка - Lviv 18:00 10:16 16 h. 16 min.
070Д Mariupol - Lviv 22:41 14:57 16 h. 16 min.

Kharkov - Ternopil

Number Route | | In the way
111О Dnipro - Truskavets 20:15 13:43 17 h. 28 min.

Lviv - Ternopil

Number Route | | In the way
099Л Uzhgorod - Dnipro 01:16 03:25 2 h. 9 min.
070Л Lviv - Mariupol 02:27 04:27 2 h.
107Л Uzhgorod - Odessa 02:27 04:27 2 h.
129Л Uzhgorod - Kiev 03:16 04:57 1 h. 41 min.
6036 Lviv - Ternopil 08:42 11:53 3 h. 11 min.
074Л Lviv - Moscow 09:40 11:34 1 h. 54 min.
086Ш Lviv - Новоолексіївка 10:47 12:53 2 h. 6 min.
096Л Lviv - Черкаси 12:53 15:07 2 h. 14 min.
6040 Lviv - Тернопіл 13:20 16:14 2 h. 54 min.
748К Lviv - Darnitsya 15:26 17:05 1 h. 39 min.
042Л Truskavets - Dnipro 15:36 17:40 2 h. 4 min.
110Л Lviv - Херсон 15:45 17:57 2 h. 12 min.
120Л Lviv - Запоріжжя 16:20 18:27 2 h. 7 min.
6044 Lviv - Ternopil 16:40 19:36 2 h. 56 min.
112Л Lviv - Kharkov 17:40 19:49 2 h. 6 min.
228Л Lviv - Odessa 19:06 21:14 2 h. 8 min.
144Л Vorohta - Kiev 20:05 22:10 2 h. 5 min.
207Л Uzhgorod - Kiev 20:14 22:23 2 h. 9 min.
026Л Lviv - Odessa 20:40 22:54 2 h. 14 min.
136Л Chernovtsy - Odessa 21:18 23:47 2 h. 29 min.
081Л Uzhgorod - Kiev 22:44 00:36 1 h. 52 min.
050Л Truskavets - Kiev 23:08 00:56 1 h. 48 min.

Odessa - Ternopil

Number Route | | In the way
136Ш Odessa - Chernovtsy 16:37 02:20 9 h. 43 min.
026Ш Odessa - Lviv 18:26 04:17 9 h. 51 min.
108Ш Odessa - Uzhgorod 21:26 07:32 10 h. 6 min.
228Ш Odessa - Lviv 21:47 07:52 10 h. 5 min.

Chernovtsy - Ternopil

Number Route | | In the way
608 Chernovtsy - Moscow 00:28 11:34 11 h. 6 min.
136 Chernovtsy - Odessa 15:37 23:47 8 h. 10 min.
250 Chernovtsy - Kiev 18:09 02:07 7 h. 58 min.

Rivne - Ternopil

Number Route | | In the way
792 Kovel - Ternopil 08:47 13:24 4 h. 47 min.