+38 (096) 661 44 02  +38 (096) 734 48 56 excursions Mon - Fri: 9am - 6:30pm

How to Visit Ternopil

Buses to the Fayne Misto. Buy ticket online.

Bus timetable through Ternopil

Kyiv - Ternopil

Number Route | | In the way
1015 Kyiv - Ivano-Frankivsk 17:00 02:55 9 h. 55 min.
1663 Kyiv - Yaremche 19:45 05:15 9 h. 30 min.
* Kyiv - Ternopil 08:30 15:30 7 h.
* Kyiv - Ternopil 12:00 19:00 7 h.
* Kyiv - Ternopil 13:00 20:00 7 h.
* Kyiv - Ternopil 14:00 21:00 7 h.
* Kyiv - Ternopil 16:00 23:00 7 h.
* Kyiv - Ternopil 18:00 01:00 7 h.
* Kyiv - Ternopil 23:00 06:00 7 h.
* - Reservation bus Kyiv - Ternopil: +38(096)959-85-35

Lviv - Ternopil

Number Route | | In the way
132 Lviv - Khmel'nik 07:15 10:13 2 h. 58 min.
422 Lviv - Ternopil 09:30 12:15 2 h. 45 min.
122 Lviv - Kamenets-Podolsky 10:15 13:00 2 h. 45 min.
508 Lviv - Ternopil 12:00 14:55 2 h. 55 min.
158 Lviv - Chernovtsy 12:50 15:50 3 h.
166 Lviv - Zalischyky 14:55 17:53 2 h. 58 min.
180 Lviv - Khorostkiv 15:25 18:15 2 h. 50 min.
256 Lviv - Kamenets-Podolsky 15:50 18:35 2 h. 45 min.
266 Lviv - Chertkov 17:05 19:50 2 h. 45 min.
426 Lviv - Ternopil 17:45 20:40 2 h. 55 min.

Ivano-Frankivsk - Ternopil

Number Route | | In the way
154А Ivano-Frankivsk - Rivne 05:10 08:55 3 h. 45 min.
245 Ivano-Frankivsk - Ternopil 06:30 10:50 4 h. 20 min.
504А Ivano-Frankivsk - Lutsk 07:05 10:40 3 h. 35 min.
5 Ivano-Frankivsk - Ternopil 07:40 11:10 3 h. 30 min.
344 Kalush - Ternopil 07:50 11:50 4 h.
354 Ivano-Frankivsk - Ternopil 08:10 11:35 3 h. 25 min.
796 Ivano-Frankivsk - Rivne 08:45 11:30 2 h. 45 min.
533 Ivano-Frankivsk - Ternopil 09:00 12:10 3 h. 10 min.
400 Yaremche - Ternopil 09:20 13:15 3 h. 55 min.
699 Dolyna - Ternopil 10:05 13:15 3 h. 10 min.
14 Yaremche - Khmelnytskyi 10:35 14:20 3 h. 45 min.
544 Ivano-Frankivsk - Ternopil 10:50 15:10 4 h. 20 min.
236А Yaremche - Vinnitsa 11:03 14:35 3 h. 32 min.
404 Ivano-Frankivsk - Ternopil 12:10 15:15 3 h. 05 min.
352 Ivano-Frankivsk - Ternopil 12:40 16:40 4 h.
284 Ivano-Frankivsk - Ternopil 13:05 17:00 3 h. 55 min.
282 Ivano-Frankivsk - Zbarazh 14:05 18:00 3 h. 55 min.
478 Hust - Khmelnytskyi 14:50 17:25 2 h. 35 min.
502 Ivano-Frankivsk - Dubno 15:10 18:55 3 h. 45 min.
370 Kalush - Ternopil 15:45 19:00 3 h. 15 min.
794 Ivano-Frankivsk - Rivne 16:15 19:20 3 h. 05 min.
280 Bukovel - Zbarazh 17:40 20:35 2 h. 55 min.
16 Ivano-Frankivsk - Kiev 18:25 21:10 2 h. 45 min.

Odessa - Ternopil

Number Route | | In the way
111 Herson - Prague 06:40 18:50 12 h. 10 min.
* Odessa - Ternopil Mon 07:30 18:50 11 h. 20 min.
* Odessa - Ternopil Tue Fri Sun 11:05 21:15 10 h. 10 min.
638Т Odessa - Hust 12:50 00:10 11 h. 20 min.
* Odessa - Ternopil Wed 17:00 02:45 9 h. 45 min.
* - Reservation bus Odessa - Ternopil: +38(067)351-37-34

Chernovtsy - Ternopil

Number Route | | In the way
53 Chernovtsy - Rivne 05:00 08:05 3 h. 5 min.
196 Chernovtsy - Rivne 06:50 11:35 4 h. 45 min.
160 Chernovtsy - Pochayev 08:00 12:20 4 h. 20 min.
303Д Chernovtsy - Ternopil 09:10 13:40 4 h. 30 min.
156Д Chernovtsy - Rivne 10:00 14:45 4 h. 45 min.
308 Chernovtsy - Ternopil 11:40 16:00 4 h. 20 min.
157 Chernovtsy - Lviv 13:05 17:55 4 h. 50 min.
162 Chernovtsy - Ternopil 14:45 19:05 4 h. 20 min.
536А Chernovtsy - Rivne 17:00 20:05 3 h. 5 min.
146 Chernovtsy - Kremenets 17:45 21:55 4 h. 10 min.
536 Chernovtsy - Rivne 21:00 01:00 4 h.

Bukovel - Ternopil

Number Route | | In the way
280 Bukovel - Zbarazh 15:00 20:35 5 h. 35 min.
Bukovel - Ternopil +38(067)351-37-34
+38(096)379-17-35
+38(066)435-89-19
+38(067)352-02-76
+38(096)088-59-09

Rivne - Ternopil

Number Route | | In the way
105 Rivne - Chernovtsy 04:35 07:15 2 h. 40 min.
153 Rivne - Ivano-Frankivsk 06:05 10:30 4 h. 25 min.
793 Rivne - Ivano-Frankivsk 07:40 11:10 3 h. 30 min.
271 Rivne - Ternopil 08:15 11:35 3 h. 20 min.
177 Rivne - Ternopil 08:50 13:00 4 h. 10 min.
415 Rivne - Ternopil 09:40 13:10 3 h. 30 min.
155 Rivne - Chernovtsy 10:10 14:20 4 h. 10 min.
181 Rivne - Ternopil 12:00 16:15 4 h. 15 min.
173 Rivne - Ternopil 13:20 17:30 4 h. 10 min.
795 Rivne - Ivano-Frankivsk 15:00 18:40 3 h. 40 min.
175 Rivne - Ternopil 15:40 19:55 4 h. 15 min.
847У Пінськ - Chernovtsy 16:30 19:25 2 h. 55 min.
54 Rivne - Chernovtsy 17:00 19:40 2 h. 40 min.
535 Rivne - Chernovtsy 21:00 00:55 3 h. 55 min.

Khmelnytskyi - Ternopil

Number Route | | In the way
176 Khmelnytskyi - Ternopil 05:00 10:50 5 h. 50 min.
781 Khmelnytskyi - Ternopil 06:50 09:40 2 h. 50 min.
165П Khmelnytskyi - Трускавець 07:20 10:20 3 h.
13К Khmelnytskyi - Yaremche 07:45 10:40 2 h. 55 min.
387 Khmelnytskyi - Ternopil 08:00 10:55 2 h. 55 min.
87 Khmel'nik - Ternopil 8:45 11:30 2 h. 45 min.
1337 Starokostyantyniv - Ternopil 09:00 12:10 3 h. 10 min.
131 Khmel'nik - Lviv 09:43 12:38 2 h. 55 min.
568 Khmelnytskyi - Ternopil 09:50 13:50 4 h.
705 Khmelnytskyi - Ternopil 10:50 14:00 3 h. 10 min.
483 Khmelnytskyi - Hust 12:00 14:20 2 h. 20 min.
379 Khmelnytskyi - Buchach 12:55 15:50 2 h. 55 min.
1605 Tulchin - Lviv 13:45 16:05 2 h. 20 min.
126 Khmelnytskyi - Zbarazh 14:00 16:55 2 h. 55 min.
312 Vinnitsa - Ternopil 14:50 17:30 2 h. 40 min.
081 Khmelnytskyi - Ternopil 16:20 19:10 2 h. 50 min.
806 Vinnitsa - Ternopil 19:20 21:52 2 h. 32 min.

Prague - Ternopil

Route | | In the way
Prague - Ternopil Wed 07:00 05:20 21 h. 20 min.
Prague - Ternopil We Th Fr 08:30 07:05 21 h. 35 min.
Prague - Ternopil 08:30 07:05 21 h. 35 min.
Prague - Ternopil Mon Tue Sun 08:30 07:05 21 h. 35 min.
Prague - Ternopil 08:30 07:10 23 h. 40 min.
Prague - Ternopil 09:00 07:00 22 h.
Prague - Ternopil 09:00 04:40 19 h. 40 min.
Prague - Ternopil Mon Sun 11:00 05:10 18 h. 10 min.
Prague - Ternopil Mon 16:30 12:00 18 h. 30 min.

Vienna - Ternopil

Route | | In the way
Vienna - Ternopil 08:30 07:15 22 h. 45 min.
Vienna - Ternopil 08:30 06:50 21 h. 20 min.
Vienna - Ternopil 08:30 07:40 22 h. 10 min.
Vienna - Ternopil 08:30 08:30 24 h.
Vienna - Ternopil 02:00 07:15 28 h. 15 min.
Vienna - Ternopil 02:00 08:15 29 h. 15 min.
Vienna - Ternopil 02:00 06:50 27 h. 50 min.
Vienna - Ternopil 02:00 03:45 24 h. 45 min.
Vienna - Ternopil 02:00 07:40 28 h. 40min.
Vienna - Ternopil 02:00 08:30 29 h. 30 min.

Krakow - Ternopil

Route | | In the way
Krakow - Ternopil 17:10 03:45 9 h. 35 min.
Krakow - Ternopil 18:00 08:15 13 h. 15 min.
Krakow - Ternopil 19:00 06:50 10 h. 50 min.
Krakow - Ternopil 19:35 07:15/td> 10 h. 40 min.
Krakow - Ternopil 20:40 08:30 10 h. 50 min.
Krakow - Ternopil 21:50 07:40 8 h. 50 min.
Krakow - Ternopil 23:15 10:30 10 h. 15 min.

Warsaw - Ternopil

Route | | In the way
Warsaw - Ternopil 07:00 19:12 11 h. 25 min.
Warsaw - Ternopil 11:00 23:25 11 h. 35 min.
Warsaw - Ternopil 18:50 07:35 11 h. 45 min.
Warsaw - Ternopil 19:15 06:55 10 h. 40 min.
Warsaw - Ternopil 19:15 08:15 12h.
Warsaw - Ternopil 20:00 07:30 10 h. 30 min.
Warsaw - Ternopil 20:30 07:40 10 h. 10 min.